Ekološki prihvatljiv pandemijski oporavak?!

  • Pedeset ekonomski najmoćnijih zemalja svijeta obećalo da će oko 14,6 biliona dolara usmjeriti na aktivnosti koje će osigurati ekonomski oporavak nakon pandemije.
  • Prema izvještaju Univerziteta u Oxfordu, manje od jedne petine tih sredstava namijenjeno je ekološki prihvatljivim inicijativama.
  • Izvještaj naglašava potrebu da vlade ovih zemalja osiguraju balans između kratkoročnog napretka, kao što je otvaranje novih radnih mjesta, i dugoročnih projekata poput razvijanja ekonomije koja neće proizvoditi dosadašnje količine ugljendioksida.

Pedeset ekonomski najmoćnijih zemalja svijeta obavezalo se da će potrošiti bilione dolara na inicijative koje će osigurati oporavak nakon pandemije, a ukupni iznos tih sredstava se procjenjuje na 14,6 biliona dolara. Iako će ovi iznosi pomoći da se sačuvaju postojeća i otvore nova radna mjesta, zaštita okoliša također mora biti prioritet, navodi se u studiji koja proučava koje zemlje imaju pakete ekonomskih poticaja koji podrazumijevaju najviše aktivnosti koje vode računa o zaštiti okoliša.

Bolji oporavak?

Izvještaj “Gradimo li bolje?” Opservatorije za globalni oporavak Univerziteta u Oxfordu, uz podršku Razvojnog programa UN-a, Programa zaštite okoliša UN-a i Međunarodnog monetarnog fonda, utvrdio je da je samo jedna država iznijela planove za 100% ekološki prihvatljive investicije – Turska.

Od 14,6 biliona dolara koje su 2020. godine pedeset najjačih država na svijetu najavile da će potrošiti, 1,9 biliona dolara (13%) usmjereno je na dugoročne mjere ekonomskog oporavka, a 341 milijardi dolara (18%) dugoročne potrošnje bilo je namijenjemo za ekološki prihvatljive inicijative.

U okviru pregleda zemalja s najboljim i najslabijim rezultatima, kao pozitivni primjeri navedene su neke sjevernoevropske zemlje – Danska, Finska, Njemačka i Norveška. Iako se uveliko oslanja na eksploataciju uglja, Njemačka sada nastoji provesti planove za zatvaranje termoelektrana na ugalj, uključujući i nuđenje financijske naknade za takve odluke.

Uzimajući u obzir sredstva za ekološki prihvatljiv ekonomski oporavak koje izdvaja Turska, autori izvještaja ovu zemlju opisuju kao “hvale vrijednog netipičnog predstavnika” koji na njihovom grafikonu “nije tačno predstavljen” zbog vizuelnih ograničenja.

Novac je važan

Nije slučajno da zemlje s razvijenijom i naprednijom ekonomijom i ovdje imaju ukupno bolje performanse. “Visoke kamatne stope i postojeća dužnička ograničenja otežale su oporavak mnogih novih tržišta i zemalja u razvoju”, kaže se u izvještaju, “prepuštajući maloj grupi zemalja s naprednijom ekonomijom i s relativno niskim troškovima zaduživanja najveći broj inicijativa koje podrazumijevaju sredstva namijenjena za ekološki prihvatljiv ekonomski oporavak.”

Izvještaj sugerira da je u Europi propušten niz potencijalnih ekološki prihvatljivih šansi za ulaganje i da bi se sigurno moglo učiniti više. “Samo 2,5% sveukupne potrošnje i 18% potrošnje namijenjene oporavku smanjiti će emisiju plinova koji uzrokuju efekat staklene bašte”, kaže se u izvještaju.

Kao razlog za propuštanje ovih ekološki prihvatljivih ulaganja navodi se napet odnos između konkretnog kratkoročnog napretka, poput otvaranja novih radnih mjesta, i dugoročnih projekata, poput razvijanja ekonomije koja neće proizvoditi dosadašnje količine ugljendioksida. Međutim, u izvještaju se također kaže da mnogi ekološki prihvatljivi infrastrukturni projekti imaju značajan potencijal za otvaranje novih radnih mjesta.

„Pored novih proizvodnih kapaciteta koji se oslanjaju na obnovljive izvore energije, ulaganja u prijenos, distribuciju (uključujući i pametne mreže) i rješenja za skladištenje energije mogu također biti uveliko korisna. Kada su u pitanju ove investicije, postoje velike mogućnosti za zapošljavanje u odnosu na tradicionalne energetske inicijative, posebno kada se govori o kratkoročnoj perspektivi.”

U izvještaju se također navodi da se broj šansi za ekološki prihvatljive investicije uveliko razlikuje od zemlje do zemlje i naglašava pozitivne aktivnosti koje su provedene u nekim dijelovima svijeta.

Francuska

  • Obimne inicijative za osiguranje energetske efikasnosti, uključujući i termoizolaciju objekata, grijanje i ventilaciju.
  • Mjere namijenjene smanjenju troškova potrošnje energije za osobe koje iznajmljuju stanove i kuće, a koje su usmjerene na stanodavce, rezidencijalne objekte u kojima žive socijalno ugrožene kategorije stanovništva i zgrade u kojima su smještene javne institucije

Danska

  • Inicijative usmjerene na sredine u kojima stanovništvo ostvaruje niže prihode
  • Renoviranje stambenih zgrada kako bi se osigurala energetska efikasnost objekata koji nisu u privatnom vlasništvu, uključujući i zamjenu prozora i gorionika za tekuća goriva koji se u domaćinstvima koriste za centralno grijanje.

Pakistan

  • U toku je obimni program pošumljavanja
  • Intenziviranje inicijativa koje za cilj imaju zapošljavanje žena i najugroženijih kategorija stanovništva

Kina

  • Najviše se fokusiralo na smanjenje zagađenja zraka
  • Uvedene su dodatne mjere kako bi se spriječilo zagađivanje vode i tla