Gori stoljetna crnogorična šuma u Nacionalnom parku Sutjeska (BiH). Požar je trenutno na dva kilometra vazdušne linije od Perućice, jedne od rijetkih prašuma u Evropi. Na terenu su juče angažovani raspoloživi ljudski resursi i materijalna sredstva Nacionalnog parka Sutjeska, Vatrogasne jedinice Foča, Šumskog gazdinstva iz Foče, Helikopterskog servisa Republike Srpske i timovi Republičke uprave civilne zaštite. Od jutros su angažovane i Oružane snage Bosne i Hercegovine. Predstavnici civilne zaštite, lokalno stanovništvo i organizacije civilnog društva traže od vlasti Bosne i Hercegovine da hitno dopuste podršku i pomoć iz regije. No, pomoć još uvijek ne dolazi jer se tome protivi državni vrh Bosne i Hercegovine.
– Požar se dešava usred visokih temperatura i velike suše i prijeti većom katastrofom. Međutim, domaći političari odbijaju reagovati na adekvatan način, tako da iskoriste sva dostupna sredstva, i domaća i regionalna, da bi ugasili požar i zaustavili dalju katastrofu. Treba nam sva moguća pomoć i apelujemo na političare da zaborave svoje sitne razmirice i pristupe ozbiljno i adekvatno u ovoj katastrofalnoj situaciji – kaže Anes Podić iz Eko akcije, navodeći da je pomoć iz regiona hitno potrebna.
Direktor Republičke uprave civilne zaštite RS-a Boris Trninić juče je izjavio da je neophodno hitno angažovanje helikoptera za gašenje požara Helikopterske jedinice MUP-a Republike Srbije kako bi odlučujuće pomogao Helikopterskom servisu Republike Srpske i angažovanom ljudstvu na terenu, pripadnicima civilne zaštite, vatrogascima, radnicima Nacionalnog parka.
Trninić kaže da se u protekla 72 sata ulažu ogromni napori da se spriječi širenje požara na Tjentištu. Ljudski i tehnički resursi su skoro iscrpljeni i ukoliko ne bude angažovan veći vazduhoplov za gašenje požara iz Republike Srbije može doći do ekološke katastrofe u Perućici i na cijeloj teritoriji NP-a Sutjeska. Trninić upozorava da prijeti nesaglediva šteta i katastrofa u ekološkom i materijalnom smislu jer je ugroženo ogromno područje sa stoljetnom najkvalitetnijom šumom u jugoistočnoj Evropi, biosistem NP-a Sutjeska i Perućice.
“Apelujem na institucije BiH da u drugi plan stave politiku i da se odobri dolet helikoptera za gašenje požara MUP-a Republike Srbije tipa Kamov. Taj vazduhoplov sa velikim kapacitetom vedra i naleta dao bi veliki doprinos kontrolisanju i gašenju požara na Tjentištu i izbjegavanju nesagledivih ekoloških i materijalnih posljedica čitavom ovom regionu Republike Srpske, BiH”, izjavio je Trninić.
Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova, poručio je svim nadležnim u državi da se prvo u slučaju potrebe obrate snagama i institucijama BiH, a tek nakon toga institucijama drugih zemalja. Konaković je to izjavio nakon zahtjeva ministra Staše Košarca da se hitno odobri angažman helikoptera MUP-a Srbije koji će pomoći u gašenju požara u Nacionalnom parku Sutjeska.
“Tražim od bošnjačkih ministara u Savjetu ministara BiH da hitno i bez odlaganja postupe u skladu sa nadležnostima i u najkraćem roku odobre angažman helikoptera MUP-a Srbije koji će pomoći u gašenju požara u Nacionalnom parku Sutjeska. Helez, Konaković i Forto pod hitno treba da prestanu sa političkim manipulacijama i populizmom, jer sada zaista nije vrijeme za to”, poručio je Košarac.
Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane BiH Zukan Helez komentarisao je navode o apelu za gašenje požara na Tjentištu od strane MUP-a Srbije. “Zahtjevi i insistiranje da helikopteri susjedne zemlje Srbije gase požar na teritoriji Bosne i Hercegovine su besmisleni i predstavljaju presedan. Očigledno Vučićevom režimu u Srbiji i vlastima manjeg bosanskohercegovačkog entiteta RS nije interes samo gasiti požar, nego prebaciti pažnju javnosti sa protesta u Srbiji podizanjem međunacionalnih tenzija u BiH. Poručujem Vučiću da uloži napore i ‘ugasi’ proteste u Srbiji, a požare u BiH će helikopteri Oružanih snaga BiH. Naravno, neću odobriti upotrebu helikoptera MUP Republike Srbije za gašenje požara na teritoriji Bosne i Hercegovine. Oružane snage BiH su gašenjem požara u Bugojnu, Drvaru, Mostaru i Žepču pokazale da su sposobne i spremne gasiti požar u našoj zemlji. Poručujem lokalnim vlastima u Foči da pokrenu proceduru i zatraže angažman helikoptera Oružanih snaga BiH pri gašenju požara. Oni su u pripravnosti i trenutno spremni da polete i izvrše misiju gašenja požara”, poručio je juče Helez.