U decembru prošle godine Financial Times objavio je da tim Donalda Trumpa radi na tome da se već od inauguracije 20. siječnja SAD povuče iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), a novac preusmjeri na “globalne zdravstvene prioritete SAD-a”, ma što to značilo. Postavljanje antivakserskog idola Roberta F. Kennedyja Jr. na čelo nove zdravstvene administracije potiče, jasno, mnoge bojazni.
Sam Kennedy za sebe je više puta izjavio da nije antivakser i da su mu sva djeca uredno cijepljena, a politički mu je cilj, kaže, osigurati proizvodnju sigurnijih cjepiva. Tvrdi da mu je izabrani predsjednik u zadatak dao borbu protiv korupcije u ključnim zdravstvenim agencijama, povratak medicine zasnovane na dokazima i zaustavljanje epidemija kroničnih bolesti, no sam je Trump u prošlogodišnjem razgovoru za Time najavio da će s Kennedyjem razgovarati o programu cijepljenja za djecu, i to u kontekstu nebrojeno puta demantirane povezanosti određenih cjepiva s autizmom.
Budući da je eradikacija preventabilnih zaraznih bolesti putem programa cijepljenja u temeljima osnivanja SZO-a, sve to nagovještava da će dolazeća administracija vjerojatno donijeti dramatične promjene i rasprave o javnom zdravstvu, raskole u znanstvenoj zajednici i preslagivanja odnosa moći u tom sektoru, na tlu Amerike i globalno.
SAD su vodeći donator i partner SZO-a, koji je u dvogodišnjem razdoblju od 2022. do 2023. godine, kroz doprinose i dobrovoljna davanja u globalnu zdravstvenu organizaciju uplatio 1,284 milijarde dolara. Slijede Njemačka sa 856 milijuna dolara, Zaklada Melinda i Bill Gates sa 830 milijuna dolara, Gavi Vaccine Alliance sa 681 milijun dolara (Gates i SAD se i tu pojavljuju kao ključni donatori), EU s 468 milijuna dolara, Velika Britanija s 396 milijuna itd.
Lawrence Gostin, profesor globalnog zdravlja na Georgetown Lawu, FT-u je izjavio da izlazak SAD-a iz SZO-a predstavlja katastrofu za globalno zdravlje, jer “ne vidi tko će popuniti vakuum”. Gostin nije siguran da se Trumpu toliko žuri oko ovog pitanja, kao nekim njegovim suradnicima.
Ashish Jha, prvi čovjek Joea Bidena u koronakrizi, smatra da tranzicijski tim novog predsjednika planira prekinuti financiranje SZO-a odmah nakon inauguracije, samo zato što bi to bio simbolički šamar Bidenovom odustajanju od povlačenja Amerike iz SZO-a. Jha misli da će europske zemlje u tom trenu povećati financiranje SZO-a pa bi, po njemu, konačan efekt bio veći utjecaj Kine na politiku organizacije. Paradoksalno, upravo ono zbog čega je Trump još 2020. rezolutno najavio distanciranje od te globalne zdravstvene institucije.
Trump je taj potez prvi put najavio usred galopirajuće pandemije COVID-a 19, 29. svibnja 2020. godine, a već je 1. srpnja njegova administracija o tome službeno obavijestila glavnog tajnika UN-a Antónija Guterresa. Poklapanje te šokantne odluke s rekordnim dnevnim porastom oboljelih, motiviralo je 750 najpoznatijih ljudi iz akademske zajednice da apeliraju na Kongres SAD-a da blokira predsjednikovu akciju. Međutim, do danas je nejasno ima li predsjednik unilateralni autoritet nad tim pitanjem.
SAD je postao član SZO-a zajedničkom rezolucijom iz 1948. koju su usvojila oba doma Kongresa, a podržale uzastopne administracije. Predsjednik Harry Truman izričito je naveo rezoluciju kao pravnu osnovu za pristupanje SZO-u, pa mnogi smatraju da je Trump još 2020. godine, jednostranim postupkom kojim je obavijestio UN da se SAD povlače, prekršio zakon jer nema izričito odobrenje Kongresa za napuštanje SZO-a. No, svi znaju da kršenje zakona za Trumpa ne predstavlja prepreku, pa se već sada spominje najcrnji scenarij, problemi u globalnom sistemu nadzora i odgovora na zarazne bolesti iz zemalja diljem svijeta, kao i u pripremi odgovora na zdravstvene krize.
Ni ozbiljna opasnost od posljedica poteza novog predsjednika nije, nažalost, dovela do sindroma naknadne pameti. SZO je, naime, u ozbiljnoj reputacijskoj krizi najmanje od 2009. godine i tzv. svinjske gripe, kada je organizacija prozvana zbog ugađanja farmaceutskim tvrtkama. Kada je Trump u epidemiji donosio potpuno iracionalne odluke, samo je 46 posto Amerikanaca imalo pozitivno mišljenje o odgovoru SZO-a na COVID, a brojna su istraživanja objavljena u recenziranim znanstvenim časopisima upozoravala da je COVID utjecao na pad povjerenja u organizaciju.
Ukratko, o držanju do časne povijesti i uloge SZO-a moglo se razmišljati prije nego što su se brojni promašaji razbili o glavu kroz lik i djelo Donalda Trumpa; panika koja nastupa netom prije 20. januara govori i da je nešto ozbiljno trulo u samoj organizaciji.