Kada je Albin Kurti došao na vlast 2020. godine, njegov stav o političkom dijalogu sa Srbijom već je bio jasan. Međutim, kako će se ponašati oko kulturne razmjene u odnosima Kosova i Srbije bilo je nepoznato, iako nije bilo previše teško naslutiti. Ne bi on da se miješa, niti da to ohrabruje. Baš kao i njegovi prethodnici. Do tada, kulturnu komunikaciju Kosova i Srbije aktivno je održavala na životu nezavisna kulturna scena, koja je djelovala financijski podržana stranim donatorskim sredstvima, a dužnosnici na Kosovu, čak i da su željeli, nisu to mogli spriječiti.
Ono što smo vidjeli u posljednje četiri godine je suzbijanje kulturne razmjene između Kosova i Srbije na razinu nešto iznad nule. Ruku na srce, ne zbog nedostatka volje kulturnih aktera na Kosovu, niti zbog bilo kakvog unutarnjeg političkog pritiska. Uglavnom je do toga došlo zbog unutarnje političke dinamike u Srbiji, rastuće antialbanske propagande i stvaranja novog turbo mita o “Srbima koji su progonjeni na Kosovu”.
Kurti i njegova vlada drastično su povećali proračun za kulturu, kao nikada prije. Najviše za nezavisnu kulturnu scenu i za pojedinačne umjetnike. I dok se podrška kulturi u regiji smanjivala do zastrašujućih brojki, kao što je slučaj sa Sjevernom Makedonijom ili Albanijom, ova pažnja prema kulturi na Kosovu je iznenađujuća. Organizacije nezavisne kulturne scene mogu se okoristiti trogodišnjim bespovratnim sredstvima Ministarstva kulture u iznosu do tri stotine tisuća eura.
Za kritičare oblasti kulture ovo je neugodna situacija jer ne mogu adresirati suštinsku kritiku, barem što se tiče proračuna. Svih ovih godina nakon rata mnogi od nas su se žalili na bijedni proračun za kulturu, a sada kada nam se daju sredstva, zašto se moramo žaliti, neki bi rekli. Pa, možda i u svrhu održavanja kondicije za kritiku!? Ili možda čak i zbog legitimnog straha od ove iznenađujuće pažnje prema kulturi, od vlade koja nije bila sposobna za kreiranje domaće politike i međunarodne diplomatske odnose!
Kurti je militantan u upravljanju, beskompromisan, brutalno tvrdoglav, često preuzima političke korake bez takta i bez razmišljanja o posljedicama, doveo je Kosovo do toga da je pod sankcijama EU. Ali s druge strane, on je tako dobronamjeran, tako velikodušan i tako vizionarski u kulturi!? Puno pitanja, puno misterija. No sve što nam ostaje učiniti je nadati se da nam na kraju neće biti dat račun za uslugu. Model takvog računa je spreman, nalazi se u Srbiji i, bogami, u Albaniji. U Srbiji su slatkiši bili umotani u velike, vizionarske ideje (i u male potpore između njih), poput one za “Kreativnu Srbiju”, koju je Ana Brnabić jednom pokrenula.