U susret "poboljšanju života u zajednici"
Prije nego objasnimo šta se vidi na fotografiji snimljenoj s prozora, da pročitamo skupa objavu na FB stranici MZ Otoka:
Poštovane komšije,
danas smo u našem naselju ugostili načelnika Općine Novi Grad Sarajevo Semira Efendića i njegove vrijedne saradnike Adnana Dedića i Nermina Kahrovića. Obišli smo novoizgrađeno igralište gdje nam se pridružila i naša najstarija komšinica Samka Pecikoza. Uz kafu i ugodan razgovor sa načelnikom i njegovim saradnicima smo dogovorili nove aktivnosti koje će voditi ka poboljšanju života u našoj lokalnoj zajednici. Ovim putem se želimo zahvaliti načelniku i Općini Novi Grad Sarajevo na dobroj komunikaciji i na svemu sto je urađeno do sada. Saradnja Savjeta MZ i Općine Novi Grad je sada, možemo slobodno reći, na zavidnom nivou.
To je otprilike sve što je administrator, a pretpostavljam neko iz Savjeta MZ, napisao o posjeti načelnika opštine, nepuna dva mjeseca prije početka izborne kampanje. Pravilnik Centralne izborne komisije o medijskom predstavljanju političkih subjekata ne bavi se društvenim mrežama i uglavnom zabranjuje samo plaćeno oglašavanje prije početka kampanje. Načelniku se nema šta u vezi s ovim podilazećim postom prigovoriti: niti je sebi reklamu napisao, niti je za nju platio…
Osim, ako se u plaćanje ne računaju obećanja da će u narednom mandatu učiniti nešto za mjesnu zajednicu. Nije da nema šta: smeće se odvozi uz velike teškoće, sadržaja za stariju djecu i mlade nema nikako, parkinzi su neuređeni, kućni savjeti nemoćni su pred nelegalnom stanodavnjom, nedostaje odgajatelja u vrtiću a i mobilijar u njegovom dvorištu je zahrđao i truo, saradnja škole i MZ dala bi se oplemeniti, prisustvo inspekcije i eko-policije moglo bi biti efikasnije i učinkovitije (građani, recimo, po najgoroj pripeci kisnu pod klima-odvodima), dalo bi se poraditi i sinhronizaciji aktivnosti škole, vrtića, MZ, komunalaca, udruženja… Ima dosta toga što se odnosi na poboljšanje života u zajednici, i sve se tiče općine, čak i ako nije u njenoj nadležnosti.
Ali ako se ove “nove aktivnosti koje će voditi ka poboljšanju života u našoj lokalnoj zajednici” dogovorene uz kafu odnose na asfaltiranje travnjaka za potrebe povećanja broja parking mjesta, baš ovoga sa slike na kojem je parkiran automobil, tu bi potencijalni Efendićev glasač od svog načelnika općine očekivao da učini sve što je u njegovoj moći da se taj automobil u roku keks, još dok on pije kafu sa Savjetom i najstarijom stanarkom MZ, ukloni, a travnjak ogradi i zaštiti. To bi mu recimo bio dobar predizborni potez: pokazati jednoj velikoj izbornoj jedinici da mu je stalo do poštovanja zakona. Ne može se praviti načelnik da taj auto ne vidi, jer se na priloženoj fotografiji također vidi kako sa svojim saradnicima stoji desetak metara od tog auta i razgovara sa domaćinima. Koji su mu izrazili zahvalnost, samo ne znamo za šta tačno, i u čije ime.
Ali jedno je šta bi načelnik po savjesti i dužnosti trabao uraditi, kad ZNA i VIDI da se zakoni krše, a drugo je šta je ispregovarao uz kafu sa snishodljivim simpatizerima iz Savjeta MZ.
U posjetu je naime došao desetak dana nakon što je na prijedlog Savjeta MZ sazvan zbor stanara za izjašnjavanje o inicijativi – ne zna se čijoj, Savjet se tu poziva na zaštitu ličnih podataka predlagača (sic!) – da se točkovima izgaženi travnjak asfaltira. Na zbor se od oko 1.000 potencijalnih glasača (barem po jedan stanar iz svakog stana u naselju) odazvalo njih ukupno 14, uključujući članove i članice Savjeta, i inicijativa je usvojena uz dva glasa protiv.
Jedan je bio potpisnika ovih redova, koji je četiri dana nakon Zbora predao na protokol MZ prigovor (na koji još uvijek, 2.8.2024. nije odgovoreno) s primjedbama, između ostalih: da oglašavanje nije bilo korektno, zbog čega je odziv bio mali; da Savjet nije pripremio i distribuirao adekvatne informacije, uz skice planiranih intervencija i shodno tome naveo broj kvadrata koji će biti asfaltiran i broj parkirnih mjesta koja će se intervencijom dobiti; da je sjednica vođena pristrano i užurbano, sa unaprijed osiguranom većinom; da je Savjet propustio da u pripremi Zbora anketira građane, evidentira i druge postojeće probleme i sakupi sve ideje i prijedloge za njihovo moguće rješavanje; te da tekst usvojenih odluka nije pročitan na Zboru niti je naknadno saopšten i objavljen.
Predložio je, također, da se zbog malog odziva, loše pripreme i neadekvatnog oglašavanja inicijativa zamrzne do septembra, a da se do tada svi navedeni propusti otklone, da se oformi radna grupa za pripremu ili da Savjet radi u proširenom sastavu.
Nakon tri sedmice bez reakcije očito je da se Savjet MZ ne misli vraćati na ovo pitanje i da njegovi članovi ne vide problem u načinu svog rada. A problem je što se procedure zamišljene da štite interese zajednice zloupotrebljavaju: donošenje odluka koje se tiču nekoliko hiljada stanovnika u grupici od 14 ljudi karikiranje je demokratskih procedura. Problem je netransparantnost: poluzvanična Facebook grupa ne može biti jedini kanal komunikacije sa građanima, niti to može biti jedna zvanična oglasna tabla pored koje više od pola stanovnika naselja nikad ne prolazi.
Pa ako načelnik Efendić ovo pročita, možda će sa svoje strane u narednom mandatu učiniti nešto da sve mjesne zajednice u Novom Gradu imaju svoje rubrike na zvaničnoj stranici Općine, u kojima će se građani moći informisati o održanim sastancima Savjeta, o protokolisanim inicijativima, o zaključcima razgovora predstavnika MZ i Općine, o aktivnostima i pravnim mjerama preduzetim protiv svih koji kršeći zakon “vode ka pogoršanju života u našoj lokalnoj zajednici”. Pa možda i o tome šta se tačno s načelnikom dogovara uz kafu, tri mjeseca prije izbora.
A članovi Savjeta MZ Otoka možda na ovom primjeru pokažu kako se opravdava od komšija dobijeno povjerenje. Odluka da se lošim navikama i bahatosti pojedinaca ne suprotstavimo svim sredstvima nego da im damo za pravo, pa onda krijući se iza njih privremeno i parcijalno rješavamo probleme iz domena ministara, načelnika, inspekcije i policije, nije najbolji način za to.