foto: Dženat Dreković/NOMAD

Marković: Kratak pregled prošlih i sadašnjih događaja

Predsednik SAD-a Donald Tramp započeo je pregovore sa nemačkim kolegom Adolfom Hitlerom o okončanju rata u Evropi. Kako saznajemo iz izvora bliskih kukastom krstu, za Šarla de Gola neće biti mesta za pregovaračkim stolom. “Ne mislim da je De Gol toliko bitan da bi bio na pregovorima”, izjavio je Tramp. Imao je tri godine da sklopi primirje i završi rat koji nije trebalo ni da se dogodi. Šta je De Golu trebalo da uopšte započinje rat?

Američki predsednik je rekao da je Treći Rajh uzeo mnogo teritorija u Francuskoj, da zato drže karte u svojim rukama, te da su izgubili dosta vojnika u ratu, da su dali previše žrtava, pa zato treba nešto i da dobiju. Na primer, okupirane teritorije. Uglavnom, predsednik je najavio da je nemoguć povratak na predratne granice, što je jako pametno reći pre početka pregovora. Tramp je poslao svog izaslanika u Francusku da izdejstvuje potpisivanje ponude koja se ne odbija: SAD će u narednih xyz godina imati pravo na sva rudna bogatstva Francuske, ili bar na one resurse koji se nalaze u onome što od Francuske ostane nakon primirja, a zauzvrat će Francuzima uzeti polovinu države i dati je Hitleru.

Američki predsednik je ponovio svoj poznati stav da je premijer Velike Britanije Vinston Čerčil diktator, da je na poziciji predsednika Vlade već godinama bez izbora, te da će u sklopu mirovnih pregovora morati da pristane na održavanje izbora, dok rat još traje. Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je kritikovao Britaniju zbog pomanjkanja slobode mišljenja u medijima, pogotovo zbog toga što nije dozvoljeno nacističkim dnevnim novinama, nedeljnicima i mesečnicima da budu štampani u ovoj ostrvskoj zemlji, a ni nacistički radio-programi nisu dostupni britanskoj publici. Američki predstavnici su insistirali da pre budućih ratnih izbora u Britaniji Jozef Gebels dobije lavovski deo medijskog prostora u ovoj zemlji, kako bi se dosledno poštovala sloboda govora.

“Osrednje uspešan političar Vinston Čerčil ubedio je Sjedinjene Američke Države da potroše milione dolara da bi on ušao u rat u kojem ne može da pobedi. Taj rat on nikada ne može da reši bez SAD i Trampa”, izjavio je američki predsednik, govoreći o sebi u trećem licu, a potom je dodao da Čerčila podržava jedva četiri posto Britanaca. Isti podatak isisan iz malog prsta i kukastog krsta neprestano ponavljaju Gebelsovi službenici, a to je ponovio i Hitler u nedavnom telefonskom razgovoru sa Trampom. Na konstataciju novinara da je Hitler započeo rat, a ne Francuzi, Englezi, Poljaci, Česi, Slovaci, Jugosloveni, Belgijanci, Holanđani, Šveđani, Norvežani i ostali Evropljani, Tramp je nehajno odmahnuo rukom i odgovorio preko volje: “Reći ću vam samo da sam umoran od tih priča”.

Premijer Vinston Čerčil uzvratio je da „mnogo dezinformacija dolazi iz Trećeg Rajha” i da se “te brojke dele sa SAD-om”. “Nažalost, predsednik Tramp, uz svo dužno poštovanje prema njemu kao lideru zemlje koju mi veoma poštujemo, živi u ovom prostoru dezinformacija”, izjavio je Čerčil. Potpredsednik Džej Di Vens upozorio je britanskog premijera da se suzdrži od javnih kritika na račun predsednika Donalda Trumpa, naglasivši da bi takve izjave mogle ozbiljno naštetiti odnosima Londona i Vašingtona i da će se Čerčilu obiti o glavu. “'Ideja da će Čerčil promeniti mišljenje predsednika tako što će ga klevetati u medijima… Svi koji poznaju predsednika reći će vam da je to užasan način da se nosite sa ovom administracijom”, rekao je potpredsednik za medije.

SAD su odbile da Treći Rajh nazovu agresorom, a njihov pohod na evropske države agresijom. Vašington takođe odbija da potpiše izjavu Lige naroda koja podržava teritorijalnu celovitost Francuske i zahteva od Berlina da povuče svoje snage iz ratom pogođene zemlje. Takođe, SAD odustaju od procesuiranja ratnih zločinaca po okončanju rata, ništa neće biti od planiranog suda u Nirnbergu. Nacisti mogu mirno da nastave sa razaranjem, masovnim ubijanjem i istrebljivanjem, jer su male šanse da će ikada odgovarati za zlodela.

Džej Di Vens je još jednom ponovio ono što Tramp neprestano govori – da Drugi svetski rat ne bi ni počeo da je Tramp bio predsednik, da Poljska, Francuska, Velika Britanija, Danska, Češka, Jugoslavija, Belgija, Holandija i ostale evropske države ne bi isprovocirale Hitlera i tako započele veliki vojni sukob. Na nesreću, Trampov prethodnik Frenklin Delano Ruzvelt je pokrao izbore, ali bar nije pošteno ni započeo mandat, već je sticajem srećnih okolnosti ispao kroz prozor, pa je tako pravda zadovoljena. Potpredsednik je ponovio da Treći Rajh ima ogromnu numeričku prednost u ljudstvu i oružju, pogotovo nakon osvajanja, tako da nema smisla produžavati rat, već je bolje napraviti sve moguće ustupke nacistima, te uspostaviti bilateralne odnose i ekonomsku saradnju između Sjedinjenih Američkih Država i Trećeg Rajha. A predsednik Tramp je dometnuo na račun Čerčila: “Gledam to već godinama i vidim kako on pregovara bez ikakvih aduta. Nema ih. I jednostavno ti dođe preko glave. Zasitio sam se toga”.

Prva runda mirovnih pregovora između SAD-a i Trećeg Rajha, na kojima nije učestvovao niko od predstavnika napadnutih zemalja, jer su oni po mišljenju Donalda Trampa nebitni – protekla je u srdačnom razgovoru dve nezaraćene strane.

Američki državni sekretar Marko Rubio i šef nemačke diplomatije Joahim fon Ribentrop prijateljski su proćaskali o propaloj Evropi, a potom se usredsredili na obnavljanje diplomatskih odnosa između država koje predstavljaju. Sjedinjene Američke Države, pored Rubija, predstavlja i izaslanik Stiv Vitkov i savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc. Pored Ribentropa, Treći Rajh su predstavljali komandant Gestapoa Hajnrih Himler, zapovednik Luftvafea Herman Gering i organizator Holokausta Adolf Ajhman.

Ribentrop je na konferenciji za novinare nakon sastanka rekao da su se dve strane dogovorile da obezbede “najbrže moguće” imenovanje ambasadora u obe zemlje i uklanjanje barijera koje je američka adminisracija podizala između diplomatskih misija dugi niz godina. Himler je izjavio da je međusobno prisustvo ambasada “praktično dogovoreno”, odnosno da su se dve strane saglasile da treba da reše pitanja funkcionisanja diplomatskih misija. “Imam sve razloge da verujem da američka strana razume našu poziciju”, kaže on.

“Svi smo se mnogo bolje upoznali”, rekao je Ajhman nakon sastanka. Prema njegovim rečima, za pregovaračkim stolom je bilo mnogo šala, a Amerikanci su izrazili želju da dođu u Nemačku. Na pitanje kako ocenjuje stav Amerike, Ajhman je istakao kako je stekao utisak da “oni to shvataju veoma ozbiljno, sa velikim poštovanjem”. Skrenuo je pažnju na to kako je ovim sastankom pokrenut veoma važan početak za ravnopravni dijalog, zasnovan na međusobnom razumevanju: “Da, naravno, ima dosta neslaganja, da, naravno, mnogo je bilo pokušaja Ruzveltovih ljudi da unište komunikaciju, u principu, bilo je mnogo netačnih informacija. Ali evo načina da se ovo popravi, treba komunicirati, pronaći zajednički jezik, uključujući i veliki broj pitanja u kojima zaista zajedno možemo razviti projekte za konačna rešenja i tako dalje”.

Nakon sastanka, Tramp je izjavio kako ga je Treći Rajh konačno uverio da želi mir, samo mir i ništa osim mira. Predsednik veli da će Hitler i Čerčil morati da se sastanu kako bi se rat okončao. Tramp i Hitler su se saglasili i da će stvoriti mehanizam konsultacija kako bi eliminisali “remetilačke faktore” u američko-nemačkim odnosima. Američki predsednik očekuje od svog nemačkog kolege da će mu pružiti neophodnu savetodavnu pomoć u tom poslu, budući da ima golemo iskustvo u iskorenjivanju remetilačkih faktora svih vrsta.

Predsednik Tramp je već počeo da se ugleda na svog nemačkog kolegu. Angažovao je najbogatijeg čoveka sveta Ilona Maska da razvali demokratske institucije, da uništi sve što ograničava vlast američkog firera. Rezovi koje pravi nova administracija pogodiće siromašne, ranjive, slabe, potrebite, sve one na koje i nacisti gledaju s prezirom. Milioni će ostati bez socijalnog i zdravstvenog osiguranja, uključujući i nebrojene Trampove glasače, što je jedina poetska pravda u ovom slučaju. Tako će se otvoriti prostor za drastično smanjenje poreza najbogatijim Amerikancima, što je planirano da se uradi do kraja godine.

Američki predsednik stavio je sebe iznad Ustava i zakona, izvan jurisdikcije sudova. “Ko spasava svoju zemlju ne krši nijedan zakon”, izričit je Tramp. Bog više nije nepogrešiv, sada je to Tramp, zakoni više ne važe, oni su mrtvo slovo na upokojenom papiru, zakon je samo firerova volja. Ilon Mask, Stiv Benon i Eduardo Verastegi pozdravili su predsednikov pobedonosni marš preko zakona, prava i demokratskih ustanova – dizanjem desnice ruke visoko u zrak. U prevodu sa gestualnog jezika: Živela pobeda! I teško pobeđenima.

Tomislav Marković

Marković: Babunske reči
Marković: Večno prokletstvo
Marković: Vašar privida
Marković: Debate o Evropi
Marković: Niotkuda vrata
Marković: Đavolje pleme
Marković: Vremensko nevreme
Marković: Lice i naličje
Marković: Vera i osećajnost
Marković: Četnički apokrifi
Marković: Dozvola za ubijanje
Marković: Kvarež i trulež